Loading...

Orhan Tarım Genel Müdürü Yiğit, Yazıyı okuduktan sonra çiftliğimizi okullara açmaya karar verdik.

ODA TV

Bursa’nın yerel yayın organı Yeni Dönem gazetesinden Yüksel Baysal, “Hayvancılık kıyametin eşiğinde!” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Baysal yazısında, Odatv İmtiyaz Sahibi ve Sözcü yazarı Soner Yalçın’ın “Asıl Suçlu” başlıklı yazısından sonra Bursa’da yaşananlara yer verdi.

“TÜRK İNSANININ GELDİĞİ NOKTAYI ANLATMAK İSTEMİŞTİ”

Baysal şu ifadeleri kullandı:

“Birkaç gün önceydi.

Bir televizyon yarışmasındaki soruya verilen yanıt hayvancılığı Türkiye gündemine soktu.

Soru şuydu:

 ‘Yeni doğum yapmış sütle beslenen sığır yavrusuna ne denir?’

Biri kadın, öbürü erkek, iki yarışmacı, ‘Kuzu, sıpa, buzağı, oğlak’ yanıt şıklarından ‘sıpa’ diyerek, sadece kendi cehaletlerini değil, bu ülkede tarımın, hayvancılığın geldiği noktayı gösterdi!

Tartışmalar sırasında Araştırmacı-Gazeteci Soner Yalçın kafalarda derin soru işaretleri bırakan bir yazı kaleme aldı.

‘Asıl suçlu...’ başlığı altındaki yazıda tüm Türkiye'yi sınava sokarak, deve yavrusunun adını sordu!

Hepimiz çuvalladık ve deve yavrusuna ‘Köşek’ dendiğini öğrendik.

Aslında Soner Yalçın, topraktan, tarımdan, hayvancılıktan uzaklaştırılansadece birer tüketiciye dönüştürülen Türk insanının geldiği noktayı anlatmak istemişti!..”

“YAZIYI OKUDUKTAN SONRA ÇİFTLİĞİMİZİ OKULLARA AÇMAYA KARAR VERDİK”

Baysal yazısını şöyle sürdürdü:

“’Saklı Seçilmişler’ kitabıyla tarımsal üretimi tartışmaya açan Soner Yalçın'ın son yazısı, Bursa'da Orhan Holding'e bağlı Orhan Tarım Genel Müdürü Şefik Yiğit'i harekete geçirdi.

2 bin 500 dönüm arazide hayvancılık yapan, hayvansal gıdalar üretip, ‘Aliba’markasıyla tüketiciye ulaştıran Orhan Tarım Genel Müdürü Yiğit, ‘Yazıyı okuduktan sonra çiftliğimizi okullara açmaya karar verdik. Gelsin öğrenciler burada mandaları, inekleri, koyunları, tavukları, ördekleri, tavus kuşlarını görsünler; bir yandan da kimyasal katkı konulmayan, raf ömrü kısa ürünlerimizden ücretsiz olarak tatsınlar’ dedi.

Bu konuşmanın ardından Genel Müdür Şefik Yiğit'le Yenişehir'deki çiftlikte buluştuk. Modern tesiste, robotik sağım yapan makineleri, yavrulara süt içirme robotunu gördük.

O kadar ki bir mandanın süt sağımını yaparken önce süt sağılan memelerin yıkandığını, ardından otomatik sağım yapan makineden el değmeden üstelik değer analizleri yapılarak toplanan sütleri büyük bir mutlulukla izledik.

Şefik Yiğit, çiftlik turunun ardından projesini açıkladı:

‘Çiftliğimizin önünde 80 dönüm arazimiz var. Ön tarafında tesisler yapacağız. Orada bungalov evler kuracağız. Çocuklarımızı çiftlik hayatı ile buluşturmak istiyoruz. Burada hayvan popülasyonunu görsünler, tanısınlar, onların ürünlerinden tatsınlar, onları sadece televizyonlarda, bilgisayarda görmesinler! Bir sosyal sorumluluk projesi olarak düşünüyoruz.’"

“MANDA HAYVANCILIĞI BİTME NOKTASINA GELDİ”

Baysal yazısını şu satırlarla sürdürdü:

“Bir hafta içinde ikinci kez mandayla ve manda ürünleriyle karşılaştım. Mustafakemalpaşa Karaoğlan köyündeki mandacılığı birkaç gün önce anlatmıştım. Mandacılığın esas adresinin Yenişehir olduğunu, Karaoğlan köyüyle manda alışverişi yaptığını söyledi Şefik Yiğit...

Özal döneminde başlayan, 17 yıllık AKP iktidarı döneminde devam eden süreçte hayvancılığımız ihmal edildi.

Bursa'nın Yenişehir ve Mustafakemalpaşa ilçelerinde yoğun olarak yapılan manda hayvancılığı bitme noktasına geldi.

İnsanlarımız mandaları artık belgesellerde görmeye başladı.

Koca Yenişehir'de bir tek çiftlik kaldı manda üretimi yapılan; bir de Mustafakemalpaşa'daki Karaoğlan köyü...

Hayvancılığın kıyameti koptu kopacak!

Bu yazının dip notu: Gerçekten müthiş bir tesis Aliba çiftliği... El değmeden, koruyucu madde kullanılmadan, veteriner hekim gözetiminde ürünler üretiliyor. Manda kaymağı, inek yoğurdu mükemmel... Geçit'teki kendi satış reyonlarında ve de Özdilek'lerde bu ürünlerden satın alabilirsiniz.”

Odatv.com

https://odatv.com/o-yazidan-sonra-neler-oldu-17071906.html

  • ABC Orhan Süt Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Çardak Mah.
Çardak Sk. No:297/1
Yenişehir / BURSA